середа, 10 грудня 2014 р.

Конспект уроку " Кирило – Мефодіївське братство"

Мета: визначити та характеризувати причини утворення та сутність програмних вимог Кирило – Мефодіївського братства, порівнювати мету, завдання і форму українського національного руху з вимогами європейських народів під час революцій, хронологічно співвідносити діяльність Кирило – Мефодіївського братства з подіями національного руху, оцінити діяльність П.куліша, М.Костомарова, аргументуваи власну думку про значення Кирило – Мефодіївського братства, пояснити роль Т.шевченка в національній історії.

Обладнання: мультимедійна презентація, роздатковий матеріал

Основні дати: 1845 р – утворення Кирило – Мефодіївського братства 1847 р – ліквідація братства

Тип уроку: урок – дослідження

Хід уроку
I.                  організаційний момент
II.               Актуалізація опорних знань
Робота з датами
Фронтальне опитування
-         Яким було становище українських селян у першій половині 19 ст
-         Що таке «інвентарна реформа»?
-         Якими були форми протесту селян проти свавілля поміщиків?
-         Що таке військові поселення?
Портретна галерея
Портрети Олесандра 1, Олександра Аракчеєва, дмитра Бібікова,  Устима Кармелюка, Лукяна Кобилиці

III.           Вивчення нового матеріалу
На сьогоднішньому уроці ми розглянемо одну з цікавих сторінок історії- діяльність Кирило – Мефодіївськогобратства. Щодо оцінки діяльності цієї організації. То науковці і досі не дійшли згоди, чи це була громадсько – політична організація, чи справжня політична партія? Викриття і арешт братчиків стали справжньою трагедією для тараса Шевченка, якого заслали на 10 років в Оренбурзькі степи, та історика Миколи Костомарова, якого заарештували напередодні його весілля.
Сьогодні у нас урок – дослідження і під час уроку ми і проведемо дослідження про діяльність Кирило – Мефодіївського братства.
Запитання до учнів
Що нам необхідно зясувати вивчаючи цю тему (місце, час виникнення, діяльність, значення, учасників)

Відкривається план написаний на дошці
1.     Виникнення Кирило – Мефодіївського братства
2.     Учасники братства
3.     Програма братства
4.     Місце Т.Шевченка в українському визвольному русі

Запитання
Пригадайте, які суспільні верстви відігравали провідну роль на різних етапах історії в суспільному житті України
Розповідь учителя
. Роль інтелігенції в національному відродженні українства
Українське культурне відродження, яке на початку XIX ст. розпочалося на Слобожанщині (Харків), Східній Галичині (Перемишль, Львів), поширилося на Центральну Україну та Київ. Українська національна ідея протягом другої чверті XIX ст. знайшла нову соціальну основу для свого розвитку. Нею стала українська інтелігенція — освічені люди, які займалися інтелектуальною, творчою діяльністю. Це були письменники, художники, артисти, викладачі, учителі, лікарі, інженери, агрономи та ін.
До рівня інтелігенції прирівнювали й деяких державних чиновників. Оскільки інтелігенти були вихідцями з дворянства, духівництва, купецтва, міщанства, селянства, у тодішніх офіційних колах їх називали різночинцями. Саме вони продовжили справу українства, яка, здавалося, уже була приречена на історичне небуття
Різночинська інтелігенція, вийшовши з виру народного життя, дивилася на світ з оптимізмом. Там, де українські патріоти на початку століття розгледіли кінець української справи, нове покоління вбачало лише початок національного розвитку. Тісно пов'язані з народом, вони розуміли його біди, труднощі, сподівання. Різночинці вірили в народ, не хотіли миритися з його соціальним, політичним гнітом. Тому європейські ідеї романтизму й демократизму спонукали їх до активної громадської діяльності на користь національно й соціально пригнобленого народу.


Утворення Кирило-Мефодіївського братства
Повідомлення учня
Ядро цієї організації сформувалося в Києві наприкінці 1845 — на початку 1846 р. на основі групи українських студентів, викладачів і чиновників. Його засновниками стали: молодий професор-ад'юнкт Київського університету Микола Костомаров, молодий службовець губернської канцелярії, кандидат права Микола Гулак і студент останнього курсу Київського університету Василь Білозерський.

У засіданнях братства брали участь художник і поет Тарас Шевченко; письменник і педагог Пантелеймон Куліш; полтавський поміщик, педагог і журналіст Микола Савич, який здобув вищу освіту в Парижі, де пройнявся ідеями Великої французької революції; поет-перекладач Олександр Навроцький; етнограф-фольклорист Панас Маркович; педагог Іван Посяда; поет і публіцист, автор правознавчого трактату «Ідеали держави», проекту конституції України Георгій Андрузький; педагоги Олександр Тулуб і Дмитро Пильчиков.
Повідомлення учня
Братство сформувалося як таємне. Своїм символом воно обрало імена святих Кирила та Мефодія — перших слов'янських релігійних просвітителів. До організації приймали представників слов'янства незалежно від станового походження. Кожний член складав присягу. Усі кирило-мефодіївці визнавалися рівноправними. За ескізами засновників були виготовлені символи братства: персні з вигравіюваними на них іменами Кирила і Мефодія свідчили про належність їхніх власників до таємної організації. Першими власниками таких перснів стали М. Костомаров і М. Гулак.
Центральними фігурами братства стали М. Костомаров, П. Куліш, Т. Шевченко. Вони мали тверді переконання і кожний із них по-своєму уявляв першочергові завдання національного відродження. Пантелеймон Куліш на перше місце ставив захист національної самобутності, М. Костомаров наголошував на загальнолюдських цінностях, а Т. Шевченко вважав першочерговими завданнями одночасне національне й соціальне визволення українського народу. Поєднання їхніх поглядів стало основою ідеології братства.

Повідомлення учня
Микола Костомаров (1817-1885) був сином російського поміщика та української кріпачки. Він здобув освіту в Харківському університеті. Спочатку працював учителем на Волині, а в 1845 р. отримав призначення до Київського університету. У своїх лекціях і книгах з історії Костомаров указував на те, що українці та росіяни мають багато спільного, але це різні народності. На його думку, їх розділили два напрями, дві традиції історичного розвитку.
В Україні в ході історичного розвитку утверджувалася козацька, демократична традиція, тоді як у Росії все більше зміцнювалася самодержавна. Микола Костомаров розумів, що обидва народи страждають від соціального гноблення, а український — ще й від національного. Порятунок українців і росіян він убачав в ідеї єдності пригноблених слов'янських народів. Саме її було взято за основу заснування Кирило-Мефодіївського братства.
Повідомлення учня
Пантелеймон Куліш (1819-1897) походив із сім'ї не знатного, але заможного, землевласника й доньки козацького сотника. Навчався в Новгород-Сіверській гімназії та Київському університеті. Усе життя наполегливо працював як письменник, учений і літертурний критик, етнограф і фольклорист. Як громадський діяч закликав українську інтелігенцію до просвітництва народу всупереч усім несприятливим обставинам. Він розробив українську абетку — так звану «кулішівку» (нею й донині друкують книжки), написав і опублікував підручник з історії України для учнів старших класів.

Розповідь учителя

Головною політичною діяльністю братства було звільнення України з-під імперського гноблення, розбудова незалежної держави з демократичним ладом на зразок США чи Французької республіки.
Члени братства усвідомлювали, які майже непереборні перепони стоять на шляху політичного визволення України. Микола Костомаров із цього приводу зазначав: «Трудна справа... Так воно є: ми, українці, самі нічого не вдіємо — сили не маємо: Москва тягне до себе, поляки Москви бояться і не довіряють їй, як і з ким тут починати?» Реально оцінював ситуацію й В. Білозерський: «А втім, ясно, що окреме існування України неможливе; вона перебуватиме між кількома вогнями, утискуватиметься і може зазнати сумнішої долі, ніж зазнали поляки».
За таких історичних умов кирило-мефодіївці визнавали лише один шлях утвердження державної незалежності України — створення федерації незалежних слов'янських держав. Центром Усеслов'янського федеративного союзу мав стати Київ, де раз на чотири роки збирався б найвищий орган федерації — Слов'янський собор (сейм чи рада) з консультативними й регулятивними повноваженнями

Програмні документи Кирило-Мефодіївського братства
Розповідь учителя
Програмні засади Кирило-Мефодіївського братства були викладені в «Книзі буття українського народу», відозві «Брати українці!». Це пов'язано з тим, що зміст твору був пронизаний євангельськими заповідями. Програму писали всі «братчики» під керівництвом М. Костомарова. Нею передбачалося здійснення загальнолюдських християнських ідеалівсправедливості, свободи і рівності, їхнього поєднання з українським патріотизмом. На думку кирило-мефодіївців, Україна була провідною силою слов'янських народів, а тому в майбутній слов'янській федерації мала посісти чільне місце. Цей обов'язок і водночас право України обґрунтовувалися тим, що, на відміну від поляків (пройнятих ідеєю аристократизму) та росіян (переконаних монархістів), український народ не любив ані панів-аристократів, ані царів. Щодо царя зазначалося, що він «усе рівно, що ідол і мучитель».
Оскільки український народ у своєму історичному розвитку зазнав лиха від воїх сусідів, був ними поділений, зневажений і пригноблений, то найбільше прагнув волі, рівності й демократії.

ІСТОРИЧНЕ ДЖЕРЕЛО
Наприкінці програми Кирило-Мефодіївського братства говорилося: «І встане Україна зі своєї могили, і знову озветься до всіх братів своїх слов'ян, і почують крик її, і встане Слов'янщина, і не позостанеться ні царя, ні царевича, ні царівни, ні князя, ні графа, ні герцога, ні сіятельства, ні превосходительства, ні пана, ні боярина, ні кріпака, ні холопа — ні в Московщині, ні в Польщі, ні в Україні, ні в Чехії, ні в хорутан, ні в сербів, ні в болгар».
«І Україна буде не підлеглою річчю посполитою (республікою. — Авт.) у союзі Слов'янськім. Тоді скажуть усі язики, показуючи рукою на те місце, де буде зображена Україна: «Ось камінь, який не берегли будівельники, то хай буде підвалиною всього».
Розповідь учителя
Програма містила також і соціальні вимоги: скасування кріпацтва та поширення освіти серед народу. Утілення в життя цих засад забезпечило б глибокі політичні перетворення, ґрунтовані на особистій свободі людини — одвічному прагненні українця.
Повідомлення учня
Громадсько-політична діяльність братства. Кирило-мефодіївці розпочали втілювати в життя свої далекосяжні плани. Вони збиралися на квартирах членів братства, обговорювали програмні документи, питання політичного життя, залучали нових членів, налагоджували стосунки з прихильниками національного відродження інших слов'янських народів.
У сфері просвітництва кирило-мефодіївці насамперед переймалися підняттям культурного й освітнього рівня народу, його національної свідомості. Наслідком цього став проект шкільної програми В. Білозерського, який давав можливість зробити її початкову ланку максимально доступною для дітей сільських і міських «низів».
Історичний факт. У широкій мережі початкових навчальних закладів, за задумом В. Білозерського, «виховувалися б діти, узяті із селищ із тією метою, щоб знову в ті ж села повернутися з більш ґрунтовними відомостями щодо потреб свого побуту і зі знаннями ремесел, необхідних у землеробському житті, при землеробських заняттях».

Розповідь учителя

в березні 1847 р. за доносом студента Київського університету О. Петрова (сина жандармського офіцера) братство було викрите. Протягом березня — квітня жандарми заарештували всіх його учасників і доставили в Петербург у III відділення імператорської канцелярії.
Спочатку петербурзькі жандарми дійшли висновку, що діяльність «братчиків» — це «не більше, ніж учена маячня трьох молодих людей», оскільки братство не мало на меті організовувати та здійснювати політичний переворот чи народне повстання. Проте після тримісячного слідства жандарми з'ясували всю небезпеку діяльності братства кирило-мефодіївців для імперії. «Усі вони не змовники, не зловмисники, — зазначалося у звіті НІ відділення. — Але шкода від них могла відбутися повільно і тим більше небезпечно». Жандарми безпомилково визначили майбутній напрям розвитку українського культурного руху — державну самостійність України.
Більшість заарештованих була покарана: 12 найактивніших «братчиків» заслали під поліцейський нагляд у великоруські губернії. Окремі з них були засуджені на різні терміни тюремного ув'язнення: П. Куліш на 4 місяці, М. Костомаров на рік ув'язнення в Петропавловській фортеці, М. Гулак на 3 роки в Шліссельбурзькій фортеці. Після заслання їм заборонили повертатися в Україну і працювати в закладах освіти. Твори П. Куліша, М. Костомарова і Т. Шевченка були заборонені.

Розповідь учителя
Тарас Шевченко в українському національному відродженні.
 Серед провідників братства найвизначнішою постаттю був Тарас Шевченко (1814-1861). У 1840 р. він видав свою славнозвісну збірку поезій «Кобзар». Матеріали про членство Шевченка в братстві не збереглися. Проте його вплив на товариство був незаперечним.

ІСТОРИЧНЕ ДЖЕРЕЛО
У доповіді III відділення Миколі І щодо Т. Шевченка підкреслювалося: «Вірші його подвійно шкідливі й небезпечні. З улюбленими віршами в Малоросії могли посіятися й згодом укорінитися думки про уявне блаженство часів гетьманщини, про щастя повернути ті часи і про можливість Україні існувати у вигляді окремої держави».
Доповідь учня
Твори Т. Шевченка «Кавказ», «Сон», «Великий льох», «І мертвим, і живим...», «Заповіт» найрадикальніше відображали засади братства. Вони категорично заперечували самодержавство й закликали до негайного скасування кріпацтва. Під час обшуку всі ці твори були знайдені. Після слідства Шевченка було взято в солдати в Оренбурзький окремий корпус на 10 років. За особистим розпорядженням Миколи І за ним був установлений суворий нагляд із забороною писати й малювати.

Найбільшу вину за поневолення України Т. Шевченко покладав на Росію та російських імператорів. Йому, зрештою, належить визначення національної ідеї, зміст якої актуальний і нині: одночасне національне та соціальне визволення українського народу.
Своєю поезією Шевченко поєднав культурні традиції українського суспільства: старшинсько-дворянську і традицію трудящого люду. Його твори захоплено читали і селяни, і дворяни, оскільки вони знаходили в поезіях Т. Шевченка відображення своїх інтересів.
Великий Кобзар зумів визначити українську національну ідею як потребу одночасного і національного, і соціального визволення. Саме в такому вигляді вона стала дороговказом для українства другої половини XIX-XX ст.

Історичний факт.
З арсеналу Шевченкової пропаганди. За народними переказами, у розмовах із селянами поет вдавався до оригінальних порівнянь. Він діставав із кишені одну насінину. Це, мовляв, цар. А ось кільканадцять насінин — поміщики. А потім брав цілу жменю насіння й насипав зверху, а це — народ.

IV.           Закріплення нового матеріалу
1.     Місто в якому виникло братство
2.     Програмовий документ братства
3.     Імя видатного українського громадського діяча, письменника, вченого, члена братства (П.куліш)
4.     автор програми товариства (М.Костомаров)
5.     Зрадник за доносом якого братство було викрите (Петров)
6.     братчики виступали за об'єднання словянських народів у (федерацію)
7.     вірш шевченка в якому він виклав свою останню волю (Заповіт)
8.     Символ товариства його носили всі братчики (перстень)
9.     Які народи прагнули обєднати братчики (словянські)
10.     Він дав наказ арешту братчиків і затверджував вирок (Микола 1)

V.               Підсумок уроку
Розповідь учителя
Історичне значення Кирило-Мефодіївського  Кирило-Мефодіївське братство висунуло політичну ідею створення української держави як складової слов'янської федерації. Воно поклало початок організаційному об'єднанню діячів українського національного руху.
Кирило-мефодіївці вперше сформулювали українську національну ідею. Саме від них веде свою історію новий український національний рух. Завдяки братству він вийшов із початкового стану нечітких прагнень і остаточно визначив свою мету та завдання: державна самостійність, соціальне звільнення народу, народовладдя у внутрішньому житті, федералізм у міжнародних відносинах, насамперед зі слов'янами.




понеділок, 8 грудня 2014 р.

Доповідь на тему: «Використання інформаційно – комунікативних технологій на уроках історії»

Учителів надихає той факт, що в Україні останнім часом розробляється значна кількість мультимедійних продуктів: енциклопедії, електронні карти. Навчальні програми і т. ін… які можна використати під час вивчення історії. До того ж в телеефірі та на DVD дисках останнім часом зявилися відеофільми. Фрагменти яких доцільно використовувати на уроках історії. Уміле використання мультимедійних та відеоматеріалів підвищує зацікавленість учнів історією. Сприяє глибшому ознайомленню з окремими її сторінками. Саме фільм, а точніше невеликий його фрагмент. Найбільшою мірою сприяє візуалізації пізнавального процесу, представленню анімаційних результатів. Імітаційному моделюванню різних процесів у реальному часі навчання. Там, де не допомагають нерухома ілюстрація чи таблиця, у пригоді може стати багатовимірна рухома фігура, анімація. Відео сюжет тощо. У той же час слід памятати, що переважна більшість відеофільмів створюється людьми, далекими від методики викладання історії в школі. Тому відео та мультимедійний матеріал має відповідати певним критеріям, як от:
1)    Відповідність шкільній програмі з історії;
2)    Інформаційна насиченість відео та аудіо потоку;
3)    Естетика виконання
Відеоінформація повинна супроводжуватися низкою питань розвивального характеру. Діалогами, коментуванням.
Інколи доцільно замінити звуковий супровід відео фрагмента живою мовою вчителя  або учнів, підготовленими ними коментарями.
       Педагог повинен не тільки впевнено володіти компютером, знати зміст уроку, а й вести його у відповідному темпі, невимушено, постійно залучаючи до пізнавального процесу дітей. Бути віртуозом – менеджером з організації різних видів діяльності учнів під час уроку. Надалі я хочу зупинитися на окремих видах роботи з учнями за допомогою персональних компютерів
         Підготовка презентацій – серйозний, творчий процес, кожен елемент якого повинен бути продуманим і змістовним з точки зору сприйняття учнями. Існують такі різновиди презентацій6
1)    Презентація для повторювально – узагальню вальних уроків, у тому числі з використанням ігрових моментів;
2)    Компютерні презентації, що мають повноцінний методичний супровід уроку;
3)    Учнівські презентації як навчальний продукт уроку. Учні у складі робочих груп аналізують запропоновану інформацію, в тому числі Інтернет – ресурси, згідно з поставленими запитаннями, Результати діяльності оформлюються ними у вигляді презентації. Очевидною перевагою подібного підходу можна визнати самостійну, творчо – пошукову роботу учнів.
Під час створення учнями компютерних презентацій формуються такі важливі навички роботи, як:
1)    Критичне осмислення інформації;
2)    Виділення головного в інформаційному повідомленні;
3)    Систематизація й узагальнення матеріалу
4)    Грамотне подання здобутої інформації.
Для підготовки презентації необхідно провести велику науково – дослідницьку роботу, використати велику кількість джерел інформації, що дозволяє уникнути шаблонів і перетворити кожну роботу на продукт індивідуальної творчості, Якщо презентацію робить учень, то під час створення кожного слайда він у презентації перетворюється на компютерного художника (слайд повинен бути яскравим, красивим). Протягом презентації учні набувають досвіду публічних виступів, що стане їм у пригоді у майбутньому; формується вміня формулювати і викладати особисту позицію. Під час такої роботи має місце елемент змагання, що дозволяє підвищити самооцінку учня, оскільки уміння працювати з комп’ютером є одним з елементів сучасної молодіжної культури. Великим плюсом презентації створеної за допомогою комп’ютера є можливість змінювати обсяг матеріалу, методичні прийоми залежно від мети уроку і рівня підготовленості класу, вікових особливостей учнів. У разі необхідності вчитель може змінити текст, малюнок, діаграму тощо. Ці можливості дозволяють максимально налаштувати будь – яку раніш розроблену презентацію під конкретний урок в конкретному класі.

         Специфікою мультимедіапрезентації є те, що її можна застосовувати на будь яких етапах уроку.  

Матеріали всеукраїнського тижня права

План проведення всеукраїнського тижня права в середній загальноосвітній школі №5

№пп
Зміст, форма заходу
Дата
Клас
Кількість учнів
Відповідальний
1



2




3



4



5
Повідомлення на лінійці про початок тижня.

Правовий брейн – ринг.

Засідання гуртка «Феміда». Тема: «Право на життя – невідємне право кожної людини»

Круглий стіл. Тема: «Наші права – щасливе дитинство»

Зустріч з працівником міського відділу внутрішніх справ -сержантом міліції Семчишиним Тарасом Васильовичем.
10.12.2012



11.12.2012




12.12.2012




13.12.2012




14.12.2012
5-11



10




8-9




9-10




7-10
121



14




45




34




70
Похиленко Ю.С.


Похиленко Ю.С.



Похиленко Ю.С.


Похиленко Ю.С.



Похиленко Ю.С.




Похиленко Ю.С.





ПРАВОВИЙ БРЕЙН -  РИНГ
Мета проведення правового рингу: з’ясувати, які учні знають основні поняття з правознавства, навчити дітей користуватися своїми правами в різних ситуаціях, виховувати почуття відповідальності за свої вчинки.
Створюється суддівська бригада, яка готує й оцінює виступи учасників. Її функції полягають у спостереженні за дотриманням правил ведення “рингу”, часом, відведеним на відповіді і запитання та виконання практичних завдань. За сигналом гонга починається гра. 
І період – Інтелектуальний штурм
(учасники по черзі відповідають на запитання)
1.     Назвати одну із форм захисту прав дітей, позбавлених батьківського піклування (опіка).
2.     З якого віку людина може вибирати своє громадянство самостійно (з 18 років).
3.     Які основні міжнародні документи закріплюють права дитини? (Конвенція про права дитини 1989 р., Декларація про права дитини 1959 р.).
4.     Які обов’язки учнів ви знаєте? (дивитися Статут школи).
5.     Коли  і ким прийнято  Загальну декларацію прав людини? (10.12.1948 р. Генеральна асамблея ООН).
6.     До якого віку людина вважається дитиною? (До 18 років).
7.     Які права учнів ви знаєте? (дивитися Статут школи).
8.     З якого віку наступає кримінальна відповідальність? (з 16 років).
9. Чи застосовують смертну кару до неповнолітніх? (ні).
10. Чи може неповнолітня особа бути засновником політичної партії ( ні, тільки повнолітні) 
ІІ період – умовна назва “Агітатор”
За 2-3 хвилини представники команд мають виступити перед товаришами і переконати їх, що законодавство України дійсно захищає права дитини.
 ІІІ період – конкурс “Аукціон ідей”
Представники команд намагаються запропонувати найцікавішу ідею стосовно захисту прав дитинства у світі. Ці ідеї схвалюються або не схвалюються шляхом голосування всіх учасників “рингу”.
 ІV період – “Хто правий?”
Учасники команд складають ситуаційні розповіді, де дитина вчинила правильно або не правильно. Команда-суперниця висловлює своє бачення проблеми.
V період – “Міра покарання”
Йде “суд” із придуманої командами справи. Команди зачитують справи злочину, а команда-суперниця виносить вирок.
 VІ період – “Конвенція прав дитини”
Учасники команд по черзі називають права дитини (в різних правових ситуаціях). Виграє команда, що назвала більше вправ.
 VІІ період – “Хто на що здатний”
Кожна команда малює малюнок, що коментує права дитини, дитину в різних правових ситуаціях.
У кінці гри “суддівська” бригада називає переможців.





















Засідання клубу «Феміда»
Тема: право на життя – невідємне право кожної людини»
Мета: поглибити та закріпити матеріал, вивчений на уроках правознавства, продовжити роботу з джерелами, виховувати позитивне ставлення до родини, прищеплювати етичні норми.

Вислови: «Добра мати коштує сотні вчителів», «Мати – це доля дитини».

Хід засідання

I.                   Організаційний момент
II.                Основна частина засідання
Учитель: Найрозумніша тварина на землі – це людина. Кожна людина з дня її народження набуває права незалежно від національності, майнового стану, віросповідання, кольору шкіри. Особисті права та свободи повинні забезпечити людині її потреби.

Питання: Якими документами ви можете це підтвердити? Відповідь (Конвенція про права дитини, яка була прийнята на Генеральній Асамблеї ООН 20 листопада 1989 р. набула в Україні чинності 27 вересня 1991 р. Конвенція складається з преамбули та основної частини і містить 54 статті.
        Загальна Декларація прав людини прийнята та проголошена на Генеральній Асамблеї ООН 10 грудня 1948 р. Декларація складається з 30-ти статей. Основний Закон України – Конституція України, яка була прийнята 28 червня 1996 р. Складається з трьох частин: преамбули, основної частини та перехідних положень. Містить 161 статтю.

Практичні завдання групам: Опрацювати ці документи та знайти статті, що забезпечують право на життя. Зробіть висновок.
1-ша група – Конвенція прав дитини ст..6
2-га група – Декларація прав людини ст..27
3-тя група – Конституція України ст..3

Висновок: Кожен документ гарантує право на життя.

Учитель: Нам дається право на життя один раз. Ви колись питали себе «Хто я? Навіщо я прийшов у цей світ? Яким я стану в майбутньому? У чому сенс нашого життя?»

Гра моделювання: Поміркуйте та поясніть модель «Сенс життя».
Діти моделюють своє життя за допомогою фломастерів та паперу.
Після п’ятихвилинного моделювання спікер та його помічники розповідають та демонструють свої моделі «Сенс життя».

Метод мікрофон:
Учитель: Людина живе у суспільстві та створює норми моралі. Здатність людини встановлювати для себе моральні норми та дотримувати їх називають совістю. За допомогою методу «Мікрофон» дайте відповідь:
1.     Які норми моралі ви знаєте?
2.     Чи можна жити із задоволенням. Не порушуючи норми моралі?
Діти висловлюють свою думку.
Розвязання правової ситуації
Учитель: Зараз я пропоную розв’язати правову задачу «Трансплантація серця»
В одній лікарні перебувають тяжкохворі, яким необхідно зробити пересадку серця. До лікарні потрапило одне донорське серце. Ви – лікар. Хто отримає серце?
Список хворих:
v Дівчинка – першокласниця
v Бабуся, під опікою якої перебуває дитина
v Чоловік 40 років
v Спортсмен
v Молодий хлопець, щойно одружений
v Молода жінка, яка має четверо дітей
Відповідь: Кожен має право на життя, але у даному випадку серце дістанеться дівчинці, оскільки вона є першою у списку на донорське серце.

Учитель: Людина від тварини відрізняється тим. Що живе у суспільстві людей. Зараз я розповім вам історію про тигра та маленького котика. Якось хлопці вирішили кинути за грати до тигра у зоопарку кошеня. Вони сподівалися кривавого видовища, але тигр підійшов до кошеняти, подивився і ліг поруч із ним. Діти так і пішли, не дочекавшись жахливої розвязки.
       Виявляється тварини не такі жорстокі, як люди. Вони не вбивають собі подібних і цим відрізняються від людей.
Завдання: Прочитайте ст..1 Конвенції про права дитини, дайте визначення поняття «дитина».
Учитель: У Конвенції право на життя мають тільки народжені діти. Дитиною вважають людину від моменту народження до 18 років. З моменту народження вона має право на життя, на імя, набуття громадянства і т. ін..
До речі, у Китаї днем народження вважають день запліднення. Як ви вважаєте, чи  це правильно? За  допомогою методу «Мікрофон» діти висловлюють свої думки
-         Чому в документах не закріплено право на життя з моменту запліднення майбутніх дітей? Адже життя дитини починається з моменту її зачаття
Ненароджені діти теж бажають жити.

Міні – спектакль «Ненароджені бажають жити»
Діти розповідають про можливе життя ненароджених дітей, матусі яких штучно припинили вагітність.
Запитання:
1.     Як ви вважаєте. Аборт – це злочин?
2.     Ваше ставлення до абортів?
Діти роблять висновок та висловлюють особисті думки з цього приводу.

Завдання: Кожна дитина отримала завдання – скласти вірша за темою «Права людини очима дитини».
Діти читають свої вірші.
Учитель: Зараз ми з вами подивимось фільм «останній крик», який розповідає про небажану дитину.
         Якими відчуттями наповнилось ваше серце після перегляду цього фільму?

III.           Підсумки засідання
Учитель: Сьогодні ми з вами розглянули дуже важливі питання – право на життя.
        Отже, кожна людина має право на життя ще з моменту зачаття. Памятайте, що є моральні принципи, яких треба дотримуватись
        Людина – ось найвища цінність у світі!

























Круглий стіл

ТЕМА: НАШІ ПРАВА - ЩАСЛИВЕ ДИТИНСТВО
Мета: ознайомити учнів з їхніми правами
Ведучий 1. Доброго дня, друзі. Ми зібрались сьогодні для того щоб поговорити про права дітей, тобто про ваші права. Як ви гадаєте, коли й як наші пращури дійшли до розуміння того, що права людини слід захищати?
Учні висловлюють власні думки щодо запитання. Ведучий доповнює й узагальнює відповіді.
Ведучий 2. Давним-давно, ще у стародавні часи, у людей була необхідність відстоювати свої права. Спочатку це робили силою. Слабка людина не мала жодних прав, якщо в неї не було сильного покровителя, що бажав би допомогти їй у вирішені спорів.
Тривалий час діяв неписаний закон «Хто сильний, той правий». Але коли виникли перші держави; правителі яких прагнули встановити загальний справедливий порядок і норми життя для всіх громадян, у людське суспільство прийшов новий закон права. Тепер держава ставала на захист сильного і слабкого. Головним критерієм права стала справедливість, не сила.
Ведучий 1. З тих пір минуло чимало століть. Держави створювалися, розросталися, процвітали або гинули. Чому? Як свідчить історія, правителі й уряд не завжди піклувалися про свій народ. Так, оголошуючи сусідній країні війну чи приймав яке небудь політичне рішення, правитель прагнув, задовольнити лише свої інтереси й зовсім не замислювався над долею простих людей. Отже, людству потрібно було щось прийняти, знайти такого захисника, який міг би примусити державу поступитися своїми інтересами заради інтересів своїх громадян і постійно піклуватися про них.
Ведучий 2. Місію такого захисника взяла на себе міжнародна організація ООН. Що ви знаєте про цю організацію?
Ведучий 1. 1945 року, після закінчення Другої світової війни — найжахливішої і найжорстокішої війни за всю історію людства — народи багатьох країн вирішили, що задля збереження миру їм слід об'єднатися. Навіщо? Для того, щоб будь-які конфлікти та суперечки між країнами в подальшому вирішувались не воєнним шляхом, а мирним, за столом пере¬говорів. Саме з цією метою 1945 року була створена Організація Об'єднаних Націй (ООН). До речі, одним із її засновників була Україна.
Ведучий 2.А 1948 року держави, що увійшли до ООН, підписали Загальну декларацію прав людини — документ, у якому вони пообіцяли одна одній і своїм народам забезпечити громадянські права й свободи, рівність усіх перед законом, особисту недоторканність, свободу совісті, можливість дотри¬муватись своєї релігії й багато іншого.
Ведучий 1.Загальна декларація прав людини — важливий і корисний документ. Але в ньому говориться про людей загалом — і жодного слова про дітей. Але ж діти потребують особливої уваги й захисту з боку держави.
Ведучий 2.Саме тому 1989 року ООН прийняла окремий документ під назвою «Конвенція про права дитини». Конвенція — Це міжнародна угода. У ній держави беруть зобов'язання дотримуватись прав кожної дитини. І наша держава також підписалася під цим документом, а значить — пообіцяла світові піклуватися про своїх маленьких громадян.
Ведучий 1. Давайте пригадаємо, про які права дітей йдеться в Конвенції, на що кожен із вас має незаперечне право?
Ведучий 2. Але нам хотілося дізнатися, чи добре ви знаєтесь на своїх правах і чи вмієте їх правильно реалізовувати?
Ведучий 1. Давайте проведемо «Казкову правову вікторину» і на прикладі героїв відомих вам казок спробуємо роз’яснити статті Конвенції про права дитини.
Ведучі проводять вікторину. «Казкова правова вікторина» Ведучі по черзі описують негативні ситуації, у які потрапив той чи інший казковий герой. Учні мають визначити, яке право, визначене Конвенцією про права дитини, було порушено стосовно цього героя.
Ситуація 1
Мачуха з ранку до вечора примушує Попелюшку працювати. Бідній дівчинці заборонено брати участь в іграх та забавках сестер. Яке право порушено стосовно Попелюшки?
(Право дитини на відпочинок і розваги, право брати участь
у розважальних заходах, що відповідають їх ньому віку.).
Ситуація 2
За часи письменника Марка Твена в Америці дружба дітей із різних соціальних пластів не схвалювалась і навіть вважалась іноді порушенням суспільної моралі. Чи має право Том Сойєр товаришувати з таким хлопчиком» як Гекльберрі Фін?
(Так, адже Конвенція про права дитини визнає право на свободу асоціацій та свободу мирних зібрань.)
Ситуація З
Мауглі майже з народження жив у тваринному середовищі. Чи можна вважати, що він має рівні права зі звичайною дитиною.
(Так, Конвенція визначає, що дитиною вважається кожна людська істота, що не досягла вісімнадцяти років.)
Ситуація 4
Мауглі не вміє говорити людською мовою — лише видава¬ти незрозумілі, з точки зору людей, звірячі звуки. Чи мають право плоди, що знайшли Мауглі в лісі, замкнути його в клітці та поводитися з ним, як із твариною? Які права хлопчи¬ка порушено?
(Ні в якому разі, Мауглі може бути витканий неповноцінною дитиною, і в цьому випадку згідно з Конвенцією йому мають забезпечити гідні умови зростання і виховання. Крім того, Конвенцією суворо заборонено будь-яке жорстоке поводжен¬ня з дитиною, що принижує її гідність та ушкодить фізичному й психічному здоров'ю.)
Ситуація 5
Опікун Гаррі Поттера перехоплює і читає листи, що надхо¬дять хлопчику зі школи чарівників Ходвадсу. Яке право Гаррі порушено?
(Право на приватне життя, недоторканність житла й таємницю кореспонденції.)
Ситуація 6
Баба Яга викрадає Івасика Телесика й відносить його за тридев'ять земель у тридесяте царство. Які права дитини по¬рушила злодійка? (Згідно з Конвенцією дитина мав право не розлучатися з батьками всупереч й бажання (окрім випадків, визначених законодавством), крім того, Конвенцією забороняється не законне переміщення дітей і неповернення їх із-за кордону.)
Ведучі відзначають учнів, які брали активну участь в обговоренні ситуацій вікторини.
Ведучий 1. «Я маю право!», «Чому ви порушуєте мої права?» — ці слова, на жаль, часто використовує людина в ситуаціях, коли сама неправа. Зазвичай, заява про особисті права Клугу є виправданням пасивності, лінощів, прагненням отримати щось, нічого не даючи взамін.
І Зараз, друзі, перед вами будуть розіграні невеличкі ситуації, у яких діти недоречно заявляють про свої права. Ваше завдання — визначити, чому той-чи інший герой неправий. Що б ви на місці дорослого відповіли йому? А можливо, він усе ж таки правий у своїх вимогах?
Учитель (звертається до учня). Скажи; будь ласка, чому ти не готовий до уроку?
Учень. Я вирішив зовсім не відвідувати ваші уроки математики. Вони мені нецікаві, до того ж я збираюся після школи поступати до гуманітарного вузу. Учитель. Але шкільну програму з математики ти маєш вивчати.
Учень.У такому випадку я вимагаю, щоб мене навчав інший учитель. Ви — занадто суворі, хоча самі, на мою думку, не дуже добре знаєте предмет, який викладаєте.
Учитель. Ти поводишся зневажливо й дуже грубо. Я змушена викликати твоїх батьків.
Учень.Це не грубість, а моя думка. Я маю право вільно висловлювати свої погляди з будь-яких питань, що стосуються мене.
Ведучий. Звичайно, ми добре розуміємо, як неприємно, коли твоїх батьків викликають до школи. І, звичайно, ми вільні у висловлюванні власних думок. Проте закон у ньому випадку на боці вчителя. Подумайте, чого не можна припускатися, заявляючи про свої права?
(Дійсно, Конвенція визнає за дитиною право вільно висловлювати власні думки, але це право обмежується в деяких випадках. Зокрема, якщо висловлювання власної думки завдає шкоди репутації та гідності іншої особи.)
Ведучий 1.Отже, давайте підведемо підсумки сьогоднішньої зустрічі.
Ведучий 2. У кожного з нас є права, і ми повинні добре знати їх, щоб захистити себе, якщо хтось хоче нас образити.
Ведучий 1. Але слід знати не лише свої права, але й обов'язки. Прагнучи відстояти свою свободу, не утискайте свободу інших.
 













































Зустріч учнів  з працівником міського відділу внутрішніх справ сержантом патрульно – постової служби Семчишиним Т.В.


 





























        З 10 по 14 грудня 2012 року в середній загальноосвітній школі № 5 міста Марганець проходив тиждень правознавства.
Учні з задоволенням прийняли в ньому участь. Протягом тижня були проведені такі заходи як засідання гуртка «Феміда», брейн – ринг, круглий стіл. Найбільше учням сподобалася зустріч з представником міської міліції – сержантом Семчишиним Т.В. Під час зустрічі діти задавали йому питання які хвилюють сучасну молодь.
       Під час проходження тижня учні отримали додаткові знання з предмету правознавства.


Всього коментарів: 1