Посібник містить науково – методичні матеріали щодо
впровадження інноваційних технологій на уроках історії.
Зміст
Вступ……………………………………….5
Інноваційні
технології навчання…………………………………….6
Додатки……………………………………...9
Список використаної
літератури……………………………………. 27
Вступ
Передовий педагогічний досвід – це така
навчально-виховна чи організаційно-педагогічна
діяльність, у процесі якої стабільні позитивні
результати в розв’язанні актуальних педагогічних проблем
забезпечуються використанням оригінальних форм, методів,
прийомів, засобів навчання та виховання або інтеграції вже
відомих форм, методів, прийомів, засобів. (П.П.Жерносек)
навчально-виховна чи організаційно-педагогічна
діяльність, у процесі якої стабільні позитивні
результати в розв’язанні актуальних педагогічних проблем
забезпечуються використанням оригінальних форм, методів,
прийомів, засобів навчання та виховання або інтеграції вже
відомих форм, методів, прийомів, засобів. (П.П.Жерносек)
Багато десятиліть
чуємо, що урок – найважливіша форма навчально – виховного впливу на учнів.
Дійсно воно так і є. Але більшість педагогічних працівників виступають за такі уроки, коли з учнями цілеспрямовано
працюють усі вчителі, у всіх класах, коли в основу своєї (не тільки навчальної)
роботи вчитель ставить розвиток учня. Коли вчитель індивідуалізує свою працю і
стимулює пошук, коли він стає керівником навчально – пізнавального процесу, а
не його репродуктором, і коли він органічно поєднує навчання з вихованням,
спираючись не тільки на учнівські знання, а й на активність школярів. В наш час
новітніх технологій вчитель повинен бути патріотом не тільки свого предмета, а
й постійно здійснюватиме між - предметні зв’язки і
вимагатиме не просто відтворення знань, а їхнього сприйняття на причино –
наслідковому рівні. Такий учитель стимулює і організовує розумову діяльність
учнів шляхом порівнянь, зіставлень, протиставлень,знаходження аналогій, інших
способів розв’язання проблемних ситуацій для успішної реалізації сучасних
навчальних програм загалом.
Інноваційні технології у
педагогіці.
Метою
державної Національної програми "Освіта" ("Україна ХХІ
ст.") є виведення освіти в Україні на рівень розвинутих країн світу, що
можливо лише за умов відходу від авторитарної педагогіки і впровадження
сучасних педагогічних технологій.
Термін - "інновація" означає оновлення
процесу навчання, який спирається, головним чином, на внутрішні фактори.
Запозичення цього терміна пов'язане з бажанням виділити мотиваційний бік
навчання, відмежуватися від чергових "переможних методик", які за
короткий час повинні дати максимальний ефект незалежно від особливостей класу
та окремих учнів, їхніх бажань, здібностей тощо.
Отже, "інноваційні технології - це
цілеспрямований системний набір прийомів, засобів організації навчальної
діяльності, що охоплює весь процес навчання від визначення мети до одержання
результатів. Система грунтується на внутрішніх умовах навчання. Тому
"педагогічні технології" пов'язані з ідеями і досвідом психології,
соціології, системного аналізу тощо
|
Урок на тему: «Ярослав Мудрий». 7 клас.
Мета: сприяти
розумінню внутрішньої та зовнішньої політики князя Ярослава Мудрого; розвивати
в учнів вміння працювати в групах із джерелами інформації, аналізувати факти і
події, давати характеристику історичним діячам і з’ясовувати їхнє місце в
історичному процесі; сприяти патріотичному вихованню учнів у дусі поваги до
особистостей.
Тип уроку: комбінований.
Вид уроку: урок – подорож.
Обладнання: атлас «Історія України» для 7-го класу, настінна карта «Давньоруська
держава Київська Русь у IX
- XII ст. фрагмент художнього фільму «Ярослав Мудрий», презентація «Ярослав Мудрий», роздавальний
матеріал.
Основні терміни: автокефалія, канонізація, окаянний, митрополія,
«Руська правда»
Основні дати: 978 – 1054 – роки життя Ярослава Мудрого, 1019 – битва
Ярослава зі Святополком на ріці Альта, 1011-1036-1037 рр. – будівництво
Софійського собору.
Хід уроку
I.
Організаційний
момент уроку
II.
Актуалізація
опорних знань учнів.
Учитель. Ми продовжуємо вивчати історію Київської Русі. Прошу вас бути уважними
й активними, усі ваші відповіді будуть зараховані і оцінені.
Бесіда
§
У яке
століття ми з вами вирушимо в подорож ?
§
Про
історію якої держави ми будемо говорити ?
Метод «Мікрофон»
-
Для того
щоб отримати пропуск у минуле, пригадайте імена київських князів і значення їх
правління для зміцнення Київської Русі.
-
Для чого
ми так уважно вдивляємося у минуле ?
III.
Вивчення
нового матеріалу.
Повідомлення теми, завдань уроку.
Учитель. Ми продовжуємо говорити про роль особистості в історії. Тема уроку
«Ярослав Мудрий». Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся:
v
Чому
князя Ярослава називають Мудрий ?
v
У чому
полягає його великокнязівська діяльність ?
Для цього ми
розглянемо такі питання:
-
Боротьба
за владу. Утвердження на престолі Ярослава.
-
Внутрішня
і зовнішня політика Ярослава Мудрого.
-
Заповіт
Ярослава Мудрого.
Робота з термінами.
Автокефалія – самоврядування
православної церкви від Візантії.
Канонізація – причислення до
лику святих.
Окаянний – проклятий, відринутий церквою.
Митрополія – церковно – адміністративна одиниця.
«Руська правда» - зведення законів.
Учитель. З вивчення якого питання розпочнемо?
Учні можуть назвати
будь – яке питання з плану, можна почати із заповіту Ярослава Мудрого.
1.
Заповіт
Ярослава МудрогоНа дошці
зображення погруддя Ярослава Мудрого. ![](file:///C:/Users/admin/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image004.jpg)
![](file:///C:/Users/admin/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image004.jpg)
Учитель. Ярослав Мудрий прожив 75 років на великокняжому престолі був 35 років.
Помираючи залишив по собі заповіт. Одна турбота непокоїла мудру людину.
Послухайте заповіт Ярослава Мудрого, поміркуйте над питанням: яка саме думка
непокоїла Ярослава ?
Учениця читає уривок вірша із поеми О.Олеся «Ярослав
Мудрий»
Пролетіли дні
короткі.
Перед смертю Ярослав
Всіх синів своїх
покликав
І з любов’ю проказав:
«Вас я діти покидаю,
Йду я, в ліпшу
сторону,
Але, діти пам’ятайте
Мою заповідь одну:
Не сваріться, жийте в
згоді:
Тільки мир збере усе,
А незгода, наче
вітер,
Все по полю рознесе.
Як не будете всі
разом
Йти до спільної мети,
Ви, державу
зруйнувавши,
Подастеся у світи.
Запитання. Про що непокоївся сімдесятип’ятирічний
Ярослав Мудрий ?
Учні відповідають, що
своїм заповітом Ярослав Мудрий хотів запобігти розбрату синів, зберегти міцну
єдину державу.
2.
Утвердження
на престолі Ярослава.
Розповідь учителя. Під час якої використовується настінна карта й аркуші
з іменами братів Ярослава, що розміщені відповідно до місць їх князювання
-
А як він
сам прийшов до влади ?
Після смерті князя Володимира його старший син Святополк оголосив себе
київським князем і убив можливих претендентів на великокнязівський престол
Бориса, Гліба і Святослава. За це він в народі отримав прізвисько «Окаянний».
Про що думав Святополк ?
Учень – Нестор. Коли переб’ю всіх
братів своїх, буду одноосібно володіти Руською землею.
Головним противником Святополка залишався Ярослав,
який князював у Новгороді.
Чому Ярослав пішов проти
брата Святополка ?
Учень - Нестор. Не я почав убивати братів моїх, тому що без вини
пролив Борисову і Глібову праведну кров, мабуть, і мені те саме зробить ?
Учитель. 1016 р. за допомогою новгородської дружини
Ярослав оволодів Києвом. Святополк утік у Польщу, де заручився підтримкою свого
тестя, польського короля Болеслава Хороброго. Завдяки цьому в 1018 році
Святополк знову увійшов до Києва. Через декілька місяців він був вимушений під
тиском киян повернутися до Польщі. Не допомогли Святополку і печеніги. Київ
декілька раз переходив із рук в руки, поки на річці Альті в 1019 р. у
вирішальній битві Святополк був розгромлений. Він втік до Польщі й уже ніколи
не повертався на Русь. З 1019 р. київським князем остаточно утвердився Ярослав.
А через рік проти Ярослава виступив
Тмутороканський князь Мстислав. Стомившись від кровопролиття в 1023 – 1024 рр.
брати вперше вирішили поділити батьківські володіння. Про це ми подивимося
фрагмент фільму «Ярослав Мудрий». Під час перегляду намагайтеся усвідомити суть
угоди між братами.
Перегляд фрагменту фільму.
Запитання. Про що говорить Нестор?
Учень – Нестор. І розділили по Дніпру Руську землю: Ярослав
взяв праву сторону, а Мстислав – ліву. І стали жити мирно і в братолюбстві, і
припинилися усобиці, і смути, і настала тиша велика в землі Руській.
Учні зауважують, що
Ярослав залишився правити в Новгороді, але отримав землі на захід від Дніпра.
Мстислав із Тмуторокані перебрався до Чернігова. Йому дісталось усе, що було на
схід від Дніпра. Київ не дістався нікому. Тільки після смерті Мстислава в 1036
р. сів Ярослав у Києві.
Таким чином, завдяки
таланту політика й сильній волі Ярослава з 1036 р. закріпився на князівському
престолі.
3.
Внутрішня
і зовнішня політика князя Ярослава.
Робота в групах
Учитель. Яку політику провадив князь Ярослав? Чи сприяла вона процвітанню
Київської Русі? Що повинні були зберегти й примножити його сини? Відповідь на
ці питання ви шукатимете, об’єднавшись в групи. Час на виконання завдання – 5
хвилин. Зверніть увагу на розподіл обов’язків у
групі
Завдання для 1-ї групи.
Що зробив Ярослав
Мудрий для того, аби перетворити Київ на другий Константинополь? (Прочитати
текст підручника.)
Завдання
для 2-ї групи
Доведіть, що Ярослав
Мудрий приділяв велику увагу діяльності православної церкви. (Самостійно
опрацювати текст підручника).
Завдання для 3-ї групи.
Знайдіть факти, що
свідчать про розвиток освіти й писемності в Київській Русі (Самостійно
опрацювати текст підручника)
Завдання для 4-ї групи
Як Ярослав Мудрий
узаконив зміни, що відбулися в суспільних відносинах ? (Прочитайте текст
підручника)
Завдання для 5-ї групи
Чому віддавав
перевагу Ярослав, здійснюючи політику – дипломатії чи силі зброї ? (Прочитайте
текст підручника, пункт «Відносини з іншими державами»)
Групи виконують
завдання.
Учитель. Отже, яку політику провадив князь Ярослав ? Чи сприяла вона процвітанню
Київської Русі? Уважно слухайте представників груп і записуйте факти, що
стосуються внутрішньої і зовнішньої політики часів князя Ярослава. Поміркуйте
над питанням: чому Ярослава назвали Мудрим ?
Мультимедійна презентація.
Під час виступів груп
відбувається показ слайдів презентацій.
1-ша група: Золоті
ворота. Софійський собор, Києво – Печерський монастир.
2-га група: Іларіон
Київський, ікони святого Володимира, святих Бориса і Гліба.
3-тя група: погруддя
Ярослава Мудрого, мініатюра переписування книг у бібліотеці при Софійському
монастирі.
4-та група: «Руська
Правда» Ярослава Мудрого.
5-та група: карта
Київської Русі за Ярослава Мудрого, портрет Анни Ярославівни.
Висновки роботи груп.
IV.
Закріплення
вивченого матеріалу.
Метод «Асоціативний кущ».
Яким вам бачиться
образ Ярослава Мудрого ? Якою людиною і політиком він був?
Учитель. Ярослав Мудрий помер у 1054 р. на 76 –му році життя у Вишгороді.
Всеволод відвіз його тіло у Київ. Мармуровий саркофаг з останками князя стоїть
і донині в Софійському соборі. За черепом була реконструйована зовнішність
князя скульптором – антропологом М. Герасимовим.
Робота в парах
Учитель. Ми з вами опинилися в далекому XII ст. Щоб повернутися в наш час, у кожного з вас є
«зворотний квиток». Якщо буде надана правильна відповідь на питання, ви
отримаєте додатковий бал.
Питання «для зворотних квитків»
v
Який
князь уперше в історії погодився на розподіл держави на дві частини й відмовився
від влади над половиною країни?
v
Його
донька Анна стала королевою Франції
v
Цей князь
був онуком князя Ігоря та княгині Ольги
v
За цього
князя християнство стає державною релігією
v
Цей князь
підписав першу угоду з Візантією
v
За цього
князя було відкрито перші школи для хлопчиків
v
Цей князь
прибив свій щит на воротах Константинополя
v
Цей князь
наказав побудувати Десятинну церкву
v
Цей князь
був сином Ігоря і Ольги
v
За часів
правління цього князя Київ став суперником Константинополя
v
За цього
князя була зібрана найбільша книгарня
v
Цей князь
був убитий деревлянами
v
За якого
князя карбувалися перші на Русі золоті і срібні монети
v
Цей князь
загинув через власного коня
v
Його
матір’ю була знатна полонянка, донька древлянського
князя Малуша, що служила у княгині Ольги
V.
Підсумок
уроку. Оцінювання.
VI.
Домашнє
завдання
Опрацювати параграф 8
підручника.
Список використаної літератури
1.
Всесвітня
історія. 721 завдання для інтерактивного навчання. Видавництво «Навчальна книга
– Богдан» м. Тернопіль. 2005 р.
2.
О. Лотоцький.
«Княжа слава». – Київ 1993 р.
3.
«Літопис
руський». – Київ. 1995 р.
4.
Історія
середніх віків. Хрестоматія. Ч. 2. – М. Освіта, 1988 р.
5.
Історичний
атлас школяра. – М. Видавництво ДИК; Дрофа, 1999 р.
6.
Науково –
методичний журнал «Історія та правознавство» № 30 жовтень. Видавництво «Ранок».
2010 р.
Немає коментарів:
Дописати коментар